Stougjeshof in Oud-Beijerland eindelijk open
Ze zijn maar wat blij, Claudia, Sabine, Jocelyn, Jetske, Marianne en Wilbrecht, allemaal nieuwe bewoners van de Stougjeshof in Oud Beijerland. Op 27 september 2019 wordt hun nieuw woonproject geopend door niemand minder dan Joanne Blaak, wethouder sociaal domein van de gemeente Hoeksche Waard.
Ze hebben er wel even op moeten wachten, maar dan staat er ook wat. Stougjeshof is in meerdere opzichten nieuw en vernieuwend.
Verschillende doelgroepen
Alle woningen zijn bedoeld voor mensen die op de een af andere manier zorg nodig hebben. Het project is vernieuwend omdat er verschillende doelgroepen door elkaar gaan wonen.
- Mensen met een verstandelijke beperking
- Ouderen
- Mensen met sociaal-psychische problemen
- Mensen met een fysieke beperking
Voor zover ons bekend wordt dat nog nergens anders in Nederland gedaan.
Zorgen voor elkaar
Bovendien gaan alle bewoners bijdragen in de zorg voor elkaar. Weliswaar hebben alle bewoners een vorm een beperking en/of hebben ze zorg nodig, maar ook allemaal hebben ze een talent of vaardigheid waarmee ze de anderen kunnen ondersteunen.
In de aanloop naar de opening van Stougjeshof zijn Claudia, Sabine en Jetske en ook alle andere bewoners al met elkaar bezig geweest om te kijken wie wie waarmee kan helpen. Waar de ene goed in is en de ander vooruit kan helpen. De professionele begeleiding zet er op in om deze onderlinge relaties tot stand te brengen en duurzaam te onderhouden.
Natuurlijk zal er professionele begeleiding en ondersteuning nodig blijven voor individuele cliënten. Maar bij Cavent verwachten ze dat er 15-20% minder professionele inzet nodig zal zijn dan wanneer alle bewoners zelfstandig en verspreid door de Hoeksche Waard zouden blijven wonen.
Bijzonder project
Ook in andere opzichten is Stougjeshof bijzonder:
Zo is de bouw van Stougjeshof niet betaald met overheidsgeld maar is die mogelijk geworden door private financiering door een lokale investeerder uit Oud Beijerland. In Nederland zijn er pas een paar projecten die niet door de overheid gefinancierd worden. Voor de Hoeksche Waard is dit voor zover bekend de eerste.
Stougjeshof is gebouwd voor mensen met een klein inkomen. De huur bedraagt slechts € 548,- per maand. Ook dit wijkt nogal af van wat in Nederland gebruikelijk is. Als er met particulier geld wooncomplexen worden neergezet voor mensen met een beperking of ouderen dan kom je vaak boven de €1.000,- per maand.
Hier is er echt voor gekozen om te bouwen voor mensen die geen hoog inkomen hebben. De woningen zijn dan wel kleiner maar voor Claudia c.s. maakt dat niet zo uit. Ze zijn al heel erg blij dat ze echt een plek voor zichzelf hebben.
Duurzaam
En in deze tijd ook niet onbelangrijk, Stougjeshof wordt vrijwel energieneutraal door een energiezuinige bouw en de installatie van een groot aantal zonnepanelen waarmee het hele dak wordt volgelegd.